Homepage == E-mail  Projekty :   ==   Creta web   ==    Hannes web   ==    Gameblog   ==    Graphic cards   ==        

e-mail Creta web - homepage

    

Hodnocení Creta webu


eDovolona.cz
Creta web se stal webem měsíce května 2006 na serveru eDovolena.cz.

Kréta zemí, kam míře stále více českých turistů. Jedním z nejkvalitnějších informačních kanálů o Krétě je Créta web. Naleznete zde řadu rubrik i užitečných informací. Server Créta web je jedním z nejstarších webů, kteří se v češtině tématice Kréty věnují. I z toho pramení jeho pestrost. Créta web je serverem autorským - je dílem autora skrývající se pod nickem Hannes. Orientace na stránkách je jednoduchá: navigace v levé části stránek nás odkáže rychle k tématům, které nás zajímají.


První část stránek je věnována všeobecným údajům o ostrově Kréta. Můžete zde vyčíst údaje zeměpisné, ale i o gastronomii. Také je zde jednoduchý řecký slovníček. Jednotlivým místům na Krétě je věnována druhá sekce stránek. Další části webu je obsáhlá fotogalerie. Ta vás jistě před dovolenou dostatečně navnadí a po prázdninách si u fotek zase budete moci zavzpomínat. Posledním oddílem stránek jsou informace o webu a také odkaz na návštěvní knihu. .


Interval.cz
Na webu Interval.cz je moje první hodnocení. Jelikož je tento web navštěvován docela zdatnými webmastery, hodnocení bývá často tvrdé a kdejaká drobnost se vám nevyplatí. Každopádně mě zde napsali mnoho rad pro další zlepšení Creta webu.


časopis Internet
V lednovém číslu (2003) časopisu Internet magazín vyšlo hodnocení těchto stránek. Weby posuzují profesionální designéři, grafici - jak píšou v časopise "zkrátka lidé od fochu". Moje stránky hodnotil Jakub Tylčer z Globe internet. Tak jsem Vás, čtenáře Creta webu chtěl obdařit hodnocením od profíka. A jak to teda dopadlo?

" Na první pohled příjemný web, najdete na něm vše, co potřebujeme a chceme vědět, než se vypravíme na Krétu. Vyhled působí kultivovaně a profesionálně, obsah je sestaven s péčí. Za zmínku stojí uživatelsky příjemné fotogalerie, kde nás autor nenutí probírat se stovkami fotografií, ale sebekriticky vybral jen rozumné množství nejpovedenějších. Zní to jako banalita, ale méně je zkrátka více. A teď trochu kritiky: na úvodní stránce je tabulka s nadpisem webu o 1 pixel posunutá doprava. Barevnost je příjemná, ale co kdybyste ji zkusil trochu - ale opatrně - oživit? Kréta má i jiné barvy než temnou modř moře. Logo stránky tvořené mapou mi připadá maličko unylé, přinejmenším by ta mapa mohla být více zjednodušená a stylizovaná. Já bych ale mapu nejspíše úplně zavrhl a nechal se inspirovat třeba výzdobou paláce v Knóssu, tam se přece najde spousta skvělých motivů. Celkové barevnosti webu by to mohlo dodat přesně to, co mu podle mého názoru chybí. "

Tak co na to říkáte? Já jsem celkem spokojený. Logo mi přijde celkem vhodné, vždyť co může lépe charakterizovat Krétu než její mapa. Posunutí o 1 pixel je opravdu vadou, trochu už jsem to napravil, ale jinak je hodnocení celkem příznivé. Stránky jsou dělány pouze jako záliba a nemám z nich žádný např. finanční prospěch, takže myslím že jsem nedopadl špatně.


časopis Computer
Posledním hodnocení těchto stránek se zabývá populární časopis Computer (4/2004). V jejich nové rubrice Vysvědčení hodnotí weby v několika vlastnostech. Já jsem proto neváhal a poslal svojí adresu a během asi dvou měsíců jsem se viděl na papíře. Redaktoři mi dali výborných 9 bodů z deseti ! Tady je celý článek:

Nápad: "Množství cestovatelů po návratu z dovolené vyrobí stránky s popisem cesty a s fotogaleriemi, ale málokterá se zpracováním a informačním obsahem vyrovná tomuto webu. " Začíná to dobře :)

Obsah: "V prezentaci najdeme informace pro cestovatele, popis zajímavých míst, fotogalerii ad. Přístup k informacím je z hlavní nabídky v levém sloupici; jeho struktura je zvolena dobře. Prezentace informací má jednotnou formu (styly nadpisů, textu, velikost doprovodných obrázků, řešení tabulek). K dispozici je fulltextové vyhledávání, využívající služny Atomz (dobrý tip i pro ostatní tvůrce stránek, nemají-li naprogramovaný vlastní hledací engine). Najdeme zde i knihu návštěv."

Zpracování: "Web je připraven formou statických HTML stránek s výjimkou části fotogalerie, kde je použito PHP. Levá nabídka je vložena v iframe, což může v některých prohlížečích způsobovat problémy. Pokud bylo záměrem autora mít nabídku v jednom souboru, bylo by praktické využít funkci include na straně serveru. Barvy webu působí přijemně. Hlavní grafický motiv v hlavičce webu - mapa - by působil mnohem lépe bez nečitelných popisků měst"

Co na to já: Z hodnocení vyplývá, že se autorům stránky docela líbí. Ještě jednou připomenu skore 9 bodů / 10, ze kterého mám velkou radost. Jejich výtky se týkají hlavně zápisu kódu. To j ale způsobeno dobou vzniku těchto stránek, to bylo zhruba před dvěma lety. V té době jsem totiž ještě neovládal PHP a nemohl jsem tak použít některé užitečné funkce, jako zmíněný include. Logo by možná zasloužilo menší změnu, problém je však v tom, že zrovan moc neumím grafiku. Jinak mi přijde hodnocení vcelku kladné...
© 2002 Creta web CZ - developed by Hannes (hannes.gameplanet.cz)
design by Hannes (1hannes(at)seznam.cz)
všechna práva vyhrazena
autor je majitelem všech obrázků, textů a fotografií,
a bez jeho souhlasu je zakázáno je dále šířit