Homepage == E-mail  Projekty :   ==   Creta web   ==    Hannes web   ==    Gameblog   ==    Graphic cards   ==        

e-mail Creta web - homepage

    

Obyvatelstvo


Kréta je nejlidnatějším řeckým ostrovem s celkovým počtem 537 000 obyvatel. Největší hustota obyvatelstva je soustředěna do velkých měst jako je Iraklion (115 000 obyvatel), Hania (50 000), Rethymno (23 500) a Agoios Nikolaos (8 000).

Obyvatelé Kréty zformovaly dějiny dlouhé 8 tisíc let v nichž zažil ostrov velmi ojedinělé epizody vlastní samostatnosti. Ostrov obývaly rozlišné kultury od Minojců přes Mykéňany, Dóry, Římany, Araby, Benátčany, Turky až po dnešní národnostní směsici zvanou Kréťané. Místní obyvatelé maji velmi hluboké národnostní cítění, někdy jsou také nazýváni 100 % Řeky. Doposud jsou zde zachovány četné krétské tradice a i dnes se lze na jihu ostrova setkat s velmi silným patriarchalizmem a na některých místech dokonce s vendettou - krevní mstou. Především obyvatelé oblasti kolem Hora Sfakion jsou považováni za velmi svébytné až divoké. Zcela normálním projevem radosti krétských mužů je salva ze zbraně. Kréťana také poznáte podle velmi častého zakončení příjmení hláskami -akis.


Náboženství


Kolem 98% obyvatelstva se hlásí k pravoslavné církvi, zbylá 2% jsou pak vesměs římští katolíci, muslimové nebo židovského vyznání. Řecká pravoslavná církev je velice úzce spjata s ruskou. Dnešní obyvatelstvo je stále silně ovlivňováno náboženstvím, návštěvy kostelů, zapalování svíček, modlitby k ikonám jsou nedílnou součástí krétského života.
© 2002 Creta web CZ - developed by Hannes (hannes.gameplanet.cz)
design by Hannes (1hannes(at)seznam.cz)
všechna práva vyhrazena
autor je majitelem všech obrázků, textů a fotografií,
a bez jeho souhlasu je zakázáno je dále šířit