Homepage == E-mail  Projekty :   ==   Creta web   ==    Hannes web   ==    Gameblog   ==    Graphic cards   ==        

e-mail Creta web - homepage

    

Příroda a životní prostředí


Jedinečnou krétskou přírodní raritou je grandiózní Národní park Samaria, který se rozkládá v jedné z největších a nejhlubších evropských stržích. Návštěva tohoto parku určitě stojí za to. Kdysi husté a bohaté lesní porosty jsou dnes velmi poničené. Jejich místo zaujaly olivovníky, kterých na ostrově roste asi 25 milionů. Spousta z nich roste divoce, tudíž je nikdo nečeše, ale i přesto je olivový olej hlavním vývozním artiklem ostrova, jelikož jeho kvaůita a chuť je celosvětově proslulá. Další velmi rozšířenou plodinou je rohovník, jehož chutné plody jsou známé jako svatojánský chléb. Jedlý kaštan se pěstuje na západní straně ostrova.

Zbytky původní vegetace, cypřiše, tisy a platany, najdeme pouze v těžko přístupných průrách na jižním pobřeží. Národní park Samaria je rájem pro milovníky divoce rostoucích orchidejí a bylin, jsou zde volně rostoucí byliny jako dipta, oregano, rozmarýn nebo šalvěj. Na jaře je ostrov doslova zasypán květy buganbilií, oleandrů a dalších exotických rostlin. V městských parcích lze narazit i na palmy, ale ty byly na ostrov dovezeny z Egypta. Celkem je zde na 2000 různých druhů rostlin, z nichž 160 je endemických - rostoucích pouze na Krétě.

Co se fauny týče, typickým a velmi populárním endemickým tvorem je horská koza bezoárová, místními obyvateli nazývaná kri-kri. Tu lze spatřit v jejím přirozeném prostředí v soutěsce Samaria, kde přebývají také vzácní dravci a divoká kočka. Z mořských tvorů je zde kladen důraz na ochranu želv - karet, kterými je znám jiný z řeckých ostrovů - Zakynthos. Místní ochranáři proto bedlivě sledijí pláže a dodržování nočního klidu, kterýje pro každoroční novou generaci želv tak důležitý. Vzácné druhy ryb a také tuleni se vyskytují kolem poloostrova Gramvousa, který je také chráněnou přírodní rezervací.
© 2002 Creta web CZ - developed by Hannes (hannes.gameplanet.cz)
design by Hannes (1hannes(at)seznam.cz)
všechna práva vyhrazena
autor je majitelem všech obrázků, textů a fotografií,
a bez jeho souhlasu je zakázáno je dále šířit