Homepage == E-mail  Projekty :   ==   Creta web   ==    Hannes web   ==    Gameblog   ==    Graphic cards   ==        

e-mail Creta web - homepage

    

Tipy a Rady


Celní předpisy
Turisté ze států Evropské unie si smějí beze cla dovézt předměty osobní potřeby (pro osobu od 17 let 800 cigaret, 200 doutníků, 90 l vína a 10 l lihovin-snad dostatečné množství, nemyslíte :-). Pro turisty ze zemí, které nejsou člene EU a pro zboží z bezcelních obchodů (populární duty-free shopy) platí stále staré celní předpisy (200 cigaret nebo 50 doutníků nebo 250 g tabáku, 1 l lihovin pod 22 procent a 2 l vína). Vývoz starožitností a ikon starších než 50 let je zakázán.

Čas
Na Krétě platí po celý rok středoevropský čas (SEČ) plus jedna hodina. I v Řecku je zaveden letní čas.

Devizová ustanovení
Dovoz a vývoz eura pro občany EU není nijak omezen. Devizy lze dovážet v libovolném množství. Větší částky v hotovosti byste však měli ohlásit při příjezdu (nad 1000 euro), aby se daly bez problémů vyvézt.

Diplomatická zastoupení
Velvyslanectví Řecka v ČR
Španělská 14
Praha 2
120 00
tel. 02/22250943 (55)


Jelikož ČR nemá zastoupení přímo na Krétě, musejí se čeští občané obracet na velvyslanectví v Aténách:

Velvyslanectví ČR v Řecku
Seferi 6
Paleo Psychiko
Athens
154 52
Řecko
tel. 0030/16713755, 0030/16719701


GNTO-Řecká organizace cestovního ruchu
Pod Ořechovkou 19
Praha 6
160 00
tel. 02/24311683


Domácí zvířata
Psy a kočky si turisté smějí vzít do Řecka na dovolenou s sebou. Vyžaduje se obvyklé potvrzení o očkování psů a potvrzení úředního zvěrolékaře. Potíže by však mohly nastat v místě ubytování, protože v Řecku nemají psy moc v lásce (taky jsem tam skoro žádného neviděl, samé kočky). Nejlíp uděláte, když se před odjezdem zeptáte zda hotel zvířata přijímá.

Dopravní předpisy
Nejvyšší povolená rychlost automobilů činí v obci 50 km/h na silnici mimo obec 80 km/h. Ostatní předpisy jsou stejné jako v Evropě. Zjistil jsem že před nepřehlednými zatáčkami řidiči často troubí.

Elektrický proud
Napětí je jako u nás, 220 V. Zásuvky jsou většinou evropského typu.

Fotografování
Filmy a všechno kolem focení je v řecku velmi drahé, proto radši nakupte předem v ČR. Nejlepší to máte s digifoťákem jako já, tam nic kupovat nemusíte.V muzeích se můžou fotit jenom předměty, které už byly zveřejněny (většinou skoro všechny). Často si ale musíte koupit spešl vstupenku jenom na focení. Na otevřených prostranstvích a památkách je focení většinou zdarma. V kostelech je focení zakázáno, ale když jste šikovní, něco taky vyfotíte.

Informace
V kancelářích řecké Centrály turistického ruchu (EOT) dostanem prospekty s fotografiemi i o Krétě, mimo jiné taky seznam hotelů, rozdělených podle ceny a kvality od A do C. Ve větších městech je většinou nějaké info centrum, kde vám rádi poradí.

Jízda autem
Naši řidiči potřebují pro jízdu autem na Krétě mezinárodní řidičský průkaz. Kdo přijede vlastním autem, oficiálně sice zelenou kartu nepotřebuje, ale radši si ji vezměte. Musíte používat bezpečnostní pásy, samozřejmě. Vyplatí se půjčit si auto od jedné z mnoha společností a projezdit Krétu autem. V ceně většinou bývá i pojištění proti nehodě. Je povoleno 0,5 promile alkoholu v krvi.

Kostely a kláštery
Při návštěvě těchto budov by ženy měli mít kolena a ramena zahalená, muži by neměli mít krátké kalhoty. Většinou jsou kostely hlídané, některé nejsou otevřené pořád.

Kriminalita
Kriminalita narůstá dokonce i v Řecku. Vcelku je však nižší než jinde v Evropě, takže stačí dodržovat základní bezpečnostní opatření.

Lékařská pomoc
Na Krétě nehrozí žádné zvláštní zdravotní nebezpečí. Voda z vodovodu je všude pitná, jen na některých místech v Iraklionu je lepší kupovat balenou. Na vesnicích je dokonce zdravá, přímo z pramenů. Zjistil jsem, že je zde dost komárů, hlavně v noci, proto si předem kupte nějaký repelent. Krémy na opalování jsou dost drahé, radši si je taky přivezte. V případě potřeby se obrátíme na nejbližší nemocnici na bo zdravotní zařízení, které najdemev každém okresním městě. Při menších zraněních, nebo nemoci jsou většinou turisté ošetřeni zdarma. Adresu lékaře se dozvíte v každém hotelu. Tito lékaři vystavují účty, které musíte hned zaplatit. Před odjezdem se určitě nechejte pojistit.

Nákupy
Turisté na Krétě nejvíce nakupují především uměleckořemeslné výrobky, kožené zboží, tkaniny, keramiku, zlaté a stříbrné šperky. Jako suvenýr si můžete pořídit také med či olivový olej, který je mnohem levnější než u nás. Krétská vína jsou také dobrá, ale je lepší je spotřebovat rovnou na Krétě, jinak se můžou zkazit.

Noviny
V turistických střediscích dostaneme s jednodenním spožděním mnohé evropské noviny.

Nudistické pláže
Není dovolené se koupat bez plavek. Řekové to odsuzují kvůli morálce. V mnoha tur. centrech ale můžete samozřejmě potkat ženy "nahoře bez".

Otevírací doby
Muzea a památky většinou 8.30-15 hodin, v pondělí je jako u nás zavřeno. Většina ostatních zařízení má podobnou otevírací dobu, některé obchody mají polední přestávku. Restaurace jsou otevřené dlouho do noci.

Ceny
Úroveň cen je trochu nižší než v záp. Evropě. Jídlo pořídíte pro 2 osoby mezi 15 až 30 euro i s pitím. Ceny se dost různí podle místa. Taxíky a autobusy jsou skoro stejné jako u nás. Vstupné do kulturních objektů je dost vysoké. Za návštěvu Knossu jsem zaplatil skoro 8 euro a to je celkem dost, někdy dostanou studenti slevu. Ceny za ubytování ze hodně různí podle služeb, místa a podle toho, jestli jste v hotelu, apartmánu (žádný velký rozdíl v kvalitě), nebo v soukromí. České koruny nelze v Řecku vyměnit. Vyplatí se vzít s sebou kreditní kartu, často s nímůžete zaplatit nákup, atd.

Orientační ceny v Kč:
oběd-300
káva-60
coca cola-20
voda 0,5 l-10
sendvič-40
broskve 1 kg-30
brambory 1 kg-15
rajčata 1 kg-15
papriky 1 kg-15
salám 1 kg-250
vejce 1 ks-4
cukr 1 kg-40
mléko 1 l-40
Metaxa 0,75 l-130
večeře-300
víno 1 l-250
pivo 330 ml-25
pizza-120
gyros-70
melouny 1 kg-15
tvrdý sýr 1 kg-290
šunka 0,5 kg-130
jogurt 200 g-35
chléb 1 kg-35
zmrzlina-22
známka do ČR-20

Příjezd
Občanům z Evropy stačí pas. Do tří měsíců nepotřebujete vízum. Pas musí být platný ještě půl roku po návštěvě Řecka.

Rádio televize
Stanice ETI vysílá denně v 15 hodin zprávy v mnoha jazycích, na včak v češtině. V mnoha hotelech můžete sledovat satelit.

Spropitné
Spropitné zaokrouhlíme přibližně na 10% z útraty. Spropitné dostávají také pokojské a číšníci, taxikáři si ho už většinou započítají do ceny.

Telefon a internet
Nejsnáz lze telefonovat pomocí telefonní karty u společnosti OTE. Tu můžete koupit v kiosku, na poště, u benzínky, ...Z pošty telefonovat nelze, můžete to zkusit ve svém hotelu. V dnešní době internetu se i na Krétě rozmáhají internetové kavárny, vě větších městech jich je celkem dost. Ceny ale nejsou nic moc. SMS z Kréty stojí kolem 10 Kč podle operátora.

Tísňová volání
Policie: 100
První pomoc: 166


Toalety
Používat můžemei toalety v restauracích, je ale lepší si něco objednat. Jedno překvapení na závěr: použitý papír se nehází do záchodu - hrozí nebezpečí ucpání odpadní kanalizace - ale do připraveného koše. Doufejte, že vám ho budou často vyhazovat :-(© 2002 Creta web CZ - developed by Hannes (hannes.gameplanet.cz)
design by Hannes (1hannes(at)seznam.cz)
všechna práva vyhrazena
autor je majitelem všech obrázků, textů a fotografií,
a bez jeho souhlasu je zakázáno je dále šířit