Homepage == E-mail  Projekty :   ==   Creta web   ==    Hannes web   ==    Gameblog   ==    Graphic cards   ==        

e-mail Creta web - homepage

    

Zeměpisná charakteristika ostrova


Kréta je největším řeckým ostrovem o celkové rozloze 8335 km čtverečních. Její součástí je malý ostrůvek Gavdos, který je nejjižnějším cípem Evropy, leží pouhých 300 km od Afriky. Kréta je asi 250 km dlouhá, v nejširším místě (u města Iraklion) dosahuje šířky 60 km a naopak nejužší je ostrov u města Ieropetra, kde se ostrov zužuje na pouhých 12 km. Ostrov je zvrásněn třemi hlavními horskými masívy - pohoří Lefka Ori (Bílé hory) v západní části je proslulé především nejdelší soutěskou v Evropě zvanou Samaria (18 km). Součástí pohoří Ida, centrální část ostrova, je nejvyšší hora Psilostiris dosahující výšky 2456 m. V tomto horském masívu se také skrývá jeskyně, v níž byl podle řecké mytologie vychován bůh Zeus. Na východě jsou pohoří Diktí (2148 m) a Sitia s 1450 metry. Masívy vznikly v období třetihor, v kenozoiku, když se Kréta vrásnila jako součást dinárskotaurského oblouku (Balkánský poloostrov, pohoří Taurus). Převažující horninou je vápenec, v němž můžeme najít mnoho zkamenělin mořských živočichů.

K zvláštnostem krétské krajiny se řadí 3000 krápníkových jeskyní, strmé a často nepřístupné propasti, ale i rozsáhlé a velmi úrodné náhorní plošiny (např. Omalos - součást Lefka Ori).

Jižní stranou Kréta leží přímo na zlomu mezi euroasijskou a africkou zemskou krou, což v historii ostrova způsobila četná zemětřesení (já jsem taky jedno zažil). Proto také hory na jihu spadají příkře do hlubokého moře, zatímco na severu se mírně svažují do pobřežní roviny a vbíhají do mělké vody. Severní břehy jsou omývány mořem krétským, zatímco jižní mořem Libyjským, jeho teplota je o něco nižší, zato však průzračnost vody je na dnešní dobu téměř neuvěřitelná, a téměř nikde jinde Evropě měco takového nanajdete.
© 2002 Creta web CZ - developed by Hannes (hannes.gameplanet.cz)
design by Hannes (1hannes(at)seznam.cz)
všechna práva vyhrazena
autor je majitelem všech obrázků, textů a fotografií,
a bez jeho souhlasu je zakázáno je dále šířit