Homepage == E-mail  Projekty :   ==   Creta web   ==    Hannes web   ==    Gameblog   ==    Graphic cards   ==        

e-mail Creta web - homepage

    

Rethimnon


Rethimnon má asi 25 000 obyvatel. Soutěží s Chanií o poctu nejkrásnějšího krétského města. Metropole prefektury Rethimnon na tom skutečně není špatně: Staré město se uchovalo lépe než Chania, benátský přístav je menší a osobitější. Rybářské čluny brázdí moře sem a tam a na pobřeží je spousta rybích taveren. Obraz města charakterizují úzké uličky, které oddělují jednotlivé domovní bloky. Benátské stavby poznáte podle portálů s gotickými oblouky a oken orámovaných kamennými profily, turecké domy zase podle dřevěné konstrukce přistavené k domu. Také tady je mnoho tureckých minaretů a mešit. Rethimnon má jako jediné město Kréty k dispozici širokou písčitou pláž, která se táhne několik kilometrů. Je to také místo, kde jsem byl ubytovaný, a proto vám můžu napsat hodně podrobností.

Dějiny

V Iraklionu se soustřeďuje hospodářský život ostrova, Chania je město politiky a Rethimnon je vědecké a duchovní centrum. Najdete tady fakultu sociálních věd krétské univerzity, založené v 70. letech. Právě z Rethimnonu vzešly významní vědci, kteřípotom odcestovali do Itálie a proslavili se za hranicemi své rodné vlasti. Nejstarší základy města sahají až do minojské epochy; postminojské dórské něsto se jmenovalo Rethymna. Za turecké nadvlády bylo převážně osídleno Turky. Jejich bezstarostný život mezi kavárnou a koňským sedlem poutavě vylíčil spisovatel Pandelis Prevelakis v díle Kronika jednoho města. Rethimnonu dominuje rozsáhlá citadela.

Prohlídka města

Benátský přístav je hlavní rethimnonskou atrakcí. Bezpochyby vás zaujme jeho intimní a osobitá atmosféra. Hlavně večer je tady příjemně. Zdejší rybí restaurace mají vysokou cenovou úroveň.

Městská pláž
V pavilonu na pláži je informační kancelář EOT. Pláž se táhne několik kilometrů, kam až dohlédnete. Můžete si tady pronajmout lehátko a slunečník. Pobřeží je lemované buď mnoha hotely, nebo krámky.

Odos Arkadiou
Toto je dlouhá nákupní ulice se spoustou krámků, najdete tady dost koženého zboží. Najdete tady taky obuvníky, kteří šijou boty na míru, nebo antikvariát se spoustou knih.

Benátská lodžie
Sloužila benátské aristokracii jako klub, stejně jako podobné stavby ve městech Chania nebo Iraklion.

Kašna Rimandi
Podůe vytesaného nápisu pochází z roku 1629. Byla určena stejně jako fontána Morosini v Iraklionu k zásobování vodou. Pod epigrafem jsou sloupy s korintskými hlavicemi a lví hlavy chrlící vodu. Při mé návštěvě však chrlil vodu jenom jeden "čůrek" ze tří, takže nic moc.

Mešita paši Nerazzy
Dnešnímešita byla původně kostelem (Santa Maria), dnes se využívá jako "odeion" (koncertní sál). Změny funkcí této stavby jasně odrážejí průběh krétských dějin. Turci ji přestavěli na mešitu. Z minaretu je nádherný pohled na město. Nepodařilo se mi tam ale dostat.

Archeologické muzeum
Nachází se u vchodu do pevnosti. Budova byla původně benátským vězením. Muzeum vystavuje zajímavé předměty z regionu. Pozoruhodné jsou nálezy z Armeni, hřbitova popalícového období. Celkem pěkné muzeum. V pondělí mají zavřeno.

Citadela, fortezza
Z měst založených naKrétě Benátčany má jediný Rethimnon "pevnost v pevnosti". Zároveň si můžete prohlédnout muniční sklady, cisterny a mešitu sultána Ibrahima s velikou kupolí. Dochoval se však jen strhlý pahýl. Do pevnosti se platí vstupné.


Městský park
Stejně jako mě vám určitě po prohlídce města přijde vhod odpočinek ve velkém městském parku. Je tady spousta zeleně, pár krámků a taky klece se zvířaty. Můžete tady vidět několik pštrosů a pár opic.



© 2002 Creta web CZ - developed by Hannes (hannes.gameplanet.cz)
design by Hannes (1hannes(at)seznam.cz)
všechna práva vyhrazena
autor je majitelem všech obrázků, textů a fotografií,
a bez jeho souhlasu je zakázáno je dále šířit