Homepage == E-mail  Projekty :   ==   Creta web   ==    Hannes web   ==    Gameblog   ==    Graphic cards   ==        

e-mail Creta web - homepage

    

Chania


V úzkých uličkách Chanie (70 000 obyvatel) se automobily posunují krokem - město má vzhledem k počtu obyvatel nejhustší automobilový provoz v celém řecku. Ale jakmile se dostanete do centra, uvidíte Chanii v celé kráse. Starobylá část, z níž byl vyloučen skoro všechen provoz, oplývá bazary, tržišti, benátskými obytnými domy a malými obchůdky. Středověký přístav je jako vystřižený z oabrázku. Každý večer se tu promenádují domorodci i turisté, aby se osvěžili v místních restauracích. Moderní Chania má pravidelnou pravoúhlou síť ulic, domovní bloky jsou uspořádané do čtverců s bloky zeleně.Je tu dokonce městský park s malou zoologickou zahradou. Staré město se však také rozrostlo. Nedaleko přístavu se na zbytcích minojského a antického zdiva zvedají pastelově natřené domy. Dochovaly se mezi nimi i zdi Starého hradu, impozantních benátských paláců, arzenálů a mešity.

Dějiny

V antických dobách se Chania jmenovala Kydonia, což bylo odvozeno od řeckého slova kydonia. Když ve 13. století převzali vládu nad Krétou Benátčané, nazvali město La Canea a vybudovali tu proti konkurujícím Janovanům, revoltijícím Kréťanům a arabskému a osmanskému ohrožení fakt silná opevnění, která můžete vidět v centru. Také v přístavu vyrostly během 13. století pevnostní stavby s citadelou. V roce 1645 byla Chania dobyta Turky. Stala se hlavním městem ostrova a zůstala jím až do roku 1972, kdy řecká junta svěřila tuto roli do rozvinutějšího Iralionu.

Procházka městem

Tržnice
V neoklasicistické budově, která byla postavena v roce 1911 podle vzoru tržnice v Marseille, si můžete udělat dobrý rozhled o všemožném zboží, hlavně ze zemědělské oblasti. Najdete tady toho opravdu hodně, včetně dvou dobrých pekáren. Pozoruhodná je architektura stavby, tvořící rovnoramenný kříž.

Skridlof - "kožařská ulička"
Takové spousty kožařského zboží, pásků, kabelek, bot a suvenýrů nenajdete nikde jinde na celém ostrově. Můžete si tady nechat i holínky z kůže na míru. Sice to není zrovna levné, ale ta možnost tu je. Mezi obchůdky se skrývá i pár slušných kaváren.

Katolický kostel
Ve dvoře najdete muzeum lidové tvořivosti. Muzeum je velmi pěkné, doporučuji jeho návštěvu za celkem normální vstupné. Obsahuje zejména sbírku tradičně ručně tkaných prací a rukodělného zboží.

Archeologické muzeum
Snad skoro v každém větším krétském městě najdete archeologické muzeum. Toto je umístěno v gotickém chrámu San Francesco, který patřil františkánům. Můžete si tady prohlédnout předměty ze všech krétských epoch. Vitríny jsou popsány. Za pozornost stojí pěkná římská podlahová mozaika a z minojského období má hodnotu také obtisk pečetidla s pohledem na město a bojovníkem se zbraní. Najdete tady také pestře pomalované sarkofágy z pozdně minojské doby. Na jednom z nich jsou vyobrazeny horské kozy a lov na jelena. Urny pocházejí z nekropole Armeni. Otevřeno denně kromě soboty a neděle.

Námořní muzeum
Je pod baštou Firkas v přístavu. Před muzeum leží obrovské námořní kotvy. Seznámíte se tady s mnoha modely lodí, námořními přístroji, obrazy námořních bitev, a dokumenty z dějin řecké mořeplavby. Také je zde umístěna taky pěkná sbírka mušlí. Zajímavé zpestření. V pondělí mají zavřeno.

Benátský přístav
Najdete tadyjaničářskou mešitu s benátskými zbrojnicemi. Bohužel jsem se nedostal dovnitř. Je to nejstarší turecká stavba v Chanii, byla postaveno v roce 1645, hned po dobytí ostrova. Kdysi v tomto přístavu kotvilo 40 benátských galér. Naproti na molu, u kaple Agios Nikolaos, popravovali Turci a Benátčané odsouzence. Maják na konci mola je pozůstatek z let 1830 až 1940. Přístav je velmi pěkný, hlavně v noci. Často jsem tady viděl domorodé rybáře jak zvláštním způsobem lovili ryby přímo z břehu přístavu. Také není špatné zastavit se v nějaké z přístavních restauracích.Akrotiri - raketová střelnice NATO


Na poloostrově Aktorini se provozuje tzv. Namfi (Nato Missille Firing Installation). Střelnice je jediná svého druhu a existuje tu od dob, kdy v Řecku vládla vojenská junta.Odbývají se tu cvičné střelby s raketou Roland., operačně taktickou řízenou střelou Lance a dalšími systémy protivzdušné obrany. Střelecký koridor kontrolují radarovéé stanice na Santorini a v Iraklionu.

Jeden výstřel rakety Roland s ostrou municí přijde na více než 100 000 euro. Řecké mírové hnutí už dlouhou dobu protestuje proti základnám NATO nařecké půdě. Místní obyvatelé nemají vojáky příliš v lásce a tak příslušníci armády opouštějí místo radší v civilu a chovají se nenápadně :-)Kostel Agios Nikolaos
Původní benátská stavba byla po roce 1645 přeměněná na mešitu a byl k ní postaven minaret. Pak se z ní stal ortodoxní kostel a minaret se používal jako zvonice.

Výlet do Aktorini

Na poloostrově Akrotiri, který se prostírá severovýchodně od Chanie, můžete spojit návštěvu klášterů s procházkou. Od kláštera Agia Triada s klasicistní fasádou vede silnice přes rokli ke klášteru Gouverneto. Po jeho prohlídce se můžete vydat oslí stezkou k moři. Asi za hodinu dojdete k "Medvědí jeskyni" a opuštěnému klášteru Katholikon, s konstrukcí klenoucí se nad propastí.© 2002 Creta web CZ - developed by Hannes (hannes.gameplanet.cz)
design by Hannes (1hannes(at)seznam.cz)
všechna práva vyhrazena
autor je majitelem všech obrázků, textů a fotografií,
a bez jeho souhlasu je zakázáno je dále šířit