Homepage == E-mail  Projekty :   ==   Creta web   ==    Hannes web   ==    Gameblog   ==    Graphic cards   ==        

e-mail Creta web - homepage

    

Národní park Samaria


Vrcholným zážitkem dovolené na Krétě je pěší túra strží Samaria. Kaňon je jedním z nejdelších v Evropě a od poloviny padesátých let chráněnou přírodní oblastí a řeckým Národním parkem. Najdete tady přirozené místo výskytu horských koz kri-kri (koza Agrimi), jimž hrozilo vyhubení. Rostou tady také vzácné orchideje, asi 70 endemických druhů rostlin a staré cypřišové háje. Na tenhle výlet ale budete potřebovat trochu síly a dobrou fyzičku, protože to není zrovna lehká trasa, jak jsem sám zjistil.

Z Iraklionu, Rethymnonu a Chanie můžete využít autobusů a podniknout do strže jednodenní výlet. Linkové autobusy, vypravované brzy ráno, vás dovezou na obrovskou náhorní plošinu Omalos, výchozí místo túry a pozdě odpoledne vás zase z Chora Sfakion odvezou zpět. Opravdu vám ale doporučuji podniknout tento zájezd s nějakou cestovní kanceláří, nebo místní agenturou, protože vám odpadnou starosti s časem a organizací odjezdu a příjezdu. Sice za to zaplatíte trochu víc, než za jízdu linkovým autobusem, ale nehrozí vám, že někde zůstanete a nedostanete se zpět. Ale i cestovní kanceláře vyjíždějí opravdu brzo (kolem půl sedmé z Chanii).

Po pěti až sedmi hodinách putování na dně strže dorazíte k moři do vesnice Agia Rumeli, kde nastoupíte na loď do Chora Sfakionu, nebo na druhou stranu do Paleochory. Jiná cesta odsud nevede ;-)

Před vstupem do strže je nutné zakoupit si vstupenku, kterou musíte u východu nedaleko Agia Rumeli zase odevzdat. Místní správa tak kontroluje, zda po setmění opustili všichni turisté propast. Osvěžit se a najíst je možné pouze v dost drahých restauracích a stáncích v Agia Rumeli. Vodu si ale s sebou brát nemusíte, protože ve strži je asi na každém 3. kilometru pramen pitné vody, tryskající ze země. Na polovině cesty, v opuštěné vesnici Samaria, sídle strážce parku, je k dispozici místo, kde si můžete odpočinout a nasytit se z vlastních zásob. Na cestě jsem několikrát potkal strážce na oslech, kteří odvážejí např. zraněné turisty ven ze strže.

Z plošiny Omalos můžete taky podniknout jednodenní výlet do Bílých hor. Nenáročný turistický nocleh vám může poskytnout turistická chata Kallergi na horním okraji strže. Je to ale tzv. na vlastní riziko.

Každopádně na oba výlety doporučuji ponožky, velmi dobré boty, nejlépe kotníkové (protože skoro celá cesta vede po velkých kamenech), trochu pití a jídlo. Cesta se mi zdála dost nekonečná, ale opravdu to stojí za to. Uvidíte spousta nádherných rostlin, zajímavé květiny a také pár zvířat, třeba ty kozy kri-kri.

Agia Rumeli
Tato vesnice žije výhradně z turistů, kteří vyjdou ze strže a vyčerpaní obsadí restaurace a taverny. Pobřeží Lybijského moře lemuje kamenitá pláž. Vstup do moře je hodně prudký a voda byla taky velmi studená, takže jen pro otužilce.© 2002 Creta web CZ - developed by Hannes (hannes.gameplanet.cz)
design by Hannes (1hannes(at)seznam.cz)
všechna práva vyhrazena
autor je majitelem všech obrázků, textů a fotografií,
a bez jeho souhlasu je zakázáno je dále šířit